На Православном богословском факултету „Свети Василије Острошки“ синоћ је одржана трибина под називом „Библија и култура – ретроспектива и перспектива“.
Учествовали су магистар Јован Благојевић, теолог из Библијског културног центра из Београда, магистар Сергеј Беук, педагог, културолог и теолог и магистар Вук Јовановић, теолог и религиолог.
Библија, њена учења, правци и тумачења никад нису изгубили на актуелности, а потреба за њом је, чини се, никад већа. У паду моралних вриједности, времену које носи више негативних особина, сва библијска начела су добродошла. Многа тумачења су савременом човјеку страна и непозната али је њена свеопшта вриједност недостижна. Иако је писана у једном давном времену, на одређеном географском простору, другачијим вјерским и историјским околностима, она је примјењива и потребна, али је неопходно представити људима као искуство.
Чуло се то на синоћ одржаној трибини, а магистар Благојевић каже да је Библија мост измкеђу древног и савременог свијета.
„Суштински, Библија је један зборник искустава, које су имали људи са Богом, врло је разнолика и у том контексту је заиста примјенљива јер покрива много ствари. Нема, практично, аспекта живота који се у Библији не третира“, подсјећа Благојевић.
Он додаје да питање повезаности Библије са данашњим животом зависи од начина на који је представљена људима. „Ако је представимо као збирку правила, онда не можемо да је актуелизујемо јер су то правила и закони који су, ипак, писани за одређени историјски, географски и културолошки контекст, али уколико је преставимо као искуство, она је веома актуелна“, каже Благојевић.
У оквиру трибине коју су организовали Библијски културни центар, Дом омладине Београд и ПБФ „Свети Василије Острошки“ из Фоче, представљена је и Благојевићева књига „Библијски путокази“.