„Будите поносни на своја уста“ слоган је кампање којом стоматолози широм свијета настоје да подигну свијест о важности бриге о оралном здрављу и његовом значају у очувању општег здравља. У кампању, која се проводи поводом 20. марта, Свјетског дана оралног здравља, укључен је и фочански Дом здравља.
Оралне болести међу главним су узрочницима здравствених компликација, а на људе могу негативно да утичу током читавог живота. Осим што доводе до бола, непријатности и социјалне искључености, болести уста и зуба често су повезане и са другим хроничним здравственим проблемима, упозоравају стоматолози.
Истичу да се обољења усне дупље могу спријечити још у раном дјетињству, када брига о оралном здрављу треба и да почне, због чега је уз редовну и правилну оралну хигијену, неоподна и правилна исхрана.
Редовни стоматолошки прегледи како дјеце, тако и одраслих, без обзира да ли је зуб заболио, се подразумијевају.
Специјалиста превентивне и дјечије стоматологије у Дому здравља Фоча Мирослав Матовић каже да је каријес најраспрострањеније обољење зуба, али да не треба занемарити и зубни плак, који изазива крварење десни.
-То се јавља као посљедица неправилног одржавања оралне хигијене и најприје морамо да кренемо од труднице, односно мајке, да јој кажемо како ће дјетету показати правилан начин прања зуба. Препоручује се да дјеца зубе перу најмање два пута, ујутру и увече, да прање зуба траје од три до пет минута и да користе најмекшу четкицу. Нешто старијој дјеци препоручује се да зубе перу и пола сата након ручка-рекао је Матовић гостујући у програму Радио Фоче.

Да би се очувало здравље усне дупље Матовић савјетује и бригу о начину исхране.
-Треба избјегавати газирана пића, брзу храну и храну која садржи доста шећера, која је мека, љепљива, јер негативно утиче на орално здравља, нарочито на мека и тврда зубна ткива. Пожељно је уносити храну богату витаминима и минералима, што више воћа, млијека, млијечних производа, меса и слично. У почетку, док су дјеца мала препоручује се мекша храна, а касније је пожељна тврђа храна, да би се изазвало боље механичко самочишћење и већа стимулација пљувачке-рекао је Матовић.
Наводећи да је страх међу главним разлозима због којих се избјегава одлазак код стоматолога, Матовић је позвао родитеље дјеце предшколског узраста да их одведу на превентивни преглед и да се упознају са стоматологом, како би се отклонио евентуални страх.
-Најбитније је да родитељи својој дјеци перу зубе, да код њих развијају свијест о заштити оралног здравља, те да их доведу код стоматолога без икаквог бола. Када се појави бол сви имамо проблеме и због тога је превенција најбитнија-рекао је Матовић.
Он је оцијенио да се ситуација у вези са квалитетом оралног здравља у Фочи из године у годину побољшава, те да је у односу на прије 15 година примијетан напредак.
У циљу скретања пажње на важност очувања здравља зуба Дом здравља Фоча организовао је едукативну радионицу за штићенике Удружења „Трачак наде“.