Показном вјежбом спасавања повријеђених из рушевина након земљотреса и објеката захваћених пожаром, те у саобраћајним несрећама у Фочи је обиљежен Међународни дан Цивилне заштите. Уз фочанске спасилачке службе, спремност, обученост и ефикасност заједничког дјеловања демонстрирали су и спасиоци из Плужина.
У разорном земљотресу урушио се кров двоспратнице, излази су блокирани, букнуо је пожар на електроинсталацијма, повријеђени су заробљени у објекту, дио је сценарија по ком је уз спасиоце знање и способност показало и медицинско особље Дома здравља Фоча.
Приказано је гашење пожара, вертикални транспорт повријеђених помоћу ужади, као и евакуација из аутомобила приликом тешких саобраћајних несрећа.

-Током симулације превртања путничког моторног возила припадници Територијално ватрогасне јединице Фоча и Службе за заштиту и спасавање из Плужина исјецали су кров аутомобила хидрауличним алатом, како би дошли до повријеђене особе. Екипе Дома здравља и Црвеног крста показале су способност у пружању медицинске помоћи и збрињавању повријеђених- рекао је шеф Одсјека цивилне заштите Фоча Милош Јакић.

За припаднике фочанске Територијалне ватрогасне јединице ово је прилика и да се додатно припреме за предстојећу туристичку сезону, када нису ријетки пожари, али и саобраћајне незгоде.
-Важно је да смо приправни и увијек спремни да интервенишемо и помогнемо у случају несрећа-рекао је командир јединице Радојица Малиш.

Вјештинама у пружању прве помоћи истакли су се чланови Општинске организације Црвеног крста. Међу њима и Милош Радовић.
-Вјежба је била одлична и ово је прилика да још једном покажемо како све структуре дјелују добро, те да укажемо на значај Црвеног крста када треба некоме помоћи-рекао је Радовић.

Раме уз раме са фочанским спасиоцима посљедњих година су и припадници Службе за заштиту и спасавање из Плужина. Уз заједничке провјере способности, једни другима су ослонац и у реалним ситуацијама на терену.
-Успоставили смо одличну сарадњу и трудимо се да тако буде и на терену, када је помоћ једних другима потребна. Имали смо пар заједничких интервенција на ријеци Тари и захваљујући одличној координацији успјели смо да спасимо туристе-рекао је Мирко Цицмил, члан Службе за заштиту и спасавање Плужине.

У локалној управи задовољни су нивоом обучености и спремности спасилачких јединица с обје стране Таре.
-Показали су завидан ниво професионализма, да дјелују синхронизовано, те да имају добру сарадњу на терену. Опремање спасилачких јединица ће се наставити у наредном периоду, јер смо свјесни околности у којима живимо-рекао је начелник општине Милан Вукадиновић.
Међународни дан цивилне заштите обиљежава се у цијелом свијету од 1990. године, с циљем да се укаже на значај и улогу служби цивилне заштите у случају свих врста несрећа и катастрофа.