Центар за културу и информисање организовао је изложбу фотографија “Иконе и фреске Рудничко – таковског краја”. На изложби је представљено 30 фотографија одштампаних на платну, на којима је приказано највеће духовно насљеђе и најљепши и најстарији примјерци иконо и фреско-сликарства тог дијела Србије.
Најстарији трагови иконописа и фрескописа на подручју Рудничко-таковског краја налазе се у најстаријим црквама и манастирима који су преживјели бурна времена, а сачуване су у два манастира из 15. вијека , три цркве брвнаре, четири цркве задужбине кнеза Милоша Обреновића и неколико сеоских цркава из 19 вијека. Оне представљају највеће духовно насљеђе Рудничко-таковског краја а репрезент су и културног и умјетничког насљеђа у периоду од неколико вијекова. Завјет су потомству за будућа времена, а изложба је необична и оригинална, каже Радош Гачић, историчар умјетности.
-„Иако се ради о копијама икона и фресака које су заступљене на нашем културно-уметничком подручју општине Горњи Милановац, решили смо да направимо један шири избор икона и фресака које су по нечему другачије, занимљиве, које репрезентују оно што је уметност иконописа и фрескописа у Рудничко-таковском крају почев од 15. века и закључно с крајем 19. века. То је један пресек културно уметничког блага које се налази на нашем простору“, каже Радош Гачић, историчар умјетности.

Изложба је резултат недавно потписаног меморандума о културној сарадњи Центра за културу и информисање Фоча и Културног центра Горњи Милановац, каже директор ЦКИ Владимир Пантовић.
-„Изложба “Иконе и фреске Рудничко – таковског краја” је прва од активности која је резултат потписаног меморандума. Публика у Фочи има прилику да погледа 30 фотографија. Пред њима је једна богата духовна ризница и сви љубитељи умјетности и духовности као и посјетиоци манастира имају прилику да се упознају и уживају у изложеним фотографијама. Меморандум о сардњи подразумијева размјену културних програма и садржаја. Ми ћемо се трудити да у наредном периоду организујемо изложбу фочанских ликовних умјетника у Горњем Милановцу. Наравно, ту ће бити и разних промоција књига, пјесничких вечери, културно- умјетничко насљеђе њиховог и фочанског краја такође ће бити представљено. Вјерујемо да ће у оквиру тих програма које будемо реализовали долазити до различитих идеја шта то можемо урадити на радост публике и у Горњем Милановцу и у Фочи“, рекао је Владимир Пантовић, директор ЦКИ Фоча.

Након Фоче изложба ће бити постављена у Чајничу, Вишеграду, Бијељини, Тузли и Источном Сарајеву.
Најстарији и најљепши примјерци иконо и фреско-сликарства Рудничко-таковског краја у Фочи остају до 5.септембра, а изложени су у прелијепом амбијенту Фочанске куће.