У фочанским малињацима у току су јесењи радови. Орезивање старих грана, гнојење, уклањање корова и третирање заштитним средствима мјере су које малинари предузимају пред прве мразеве. Уз правилну примјену агротехничких мјера у ово доба године изданци малине остаће здрави током зимског мировања и спремни да наредне године донесу богат род, савјетују стручњаци.
Успјешна производња малине захтијева бригу о малињаку готово цијелу годину. Након завршене бербе плодова послови се настављају до краја вегетације како би се и за сљедећу годину обезбиједио принос.
Тако је и у малињаку једног од искуснијих фочанских воћара Миломира Шаренца, који малину узгаја на четири засађена дунума. Увјерен је да добар род може очекивати једино ако биљци довољно посвети пажњу, нарочито пред зиму.
-Малину у јесен прскам средствима на бази бакра и нагнојим стајским ђубривом. Претходно сам уклонио коров који од биљке узима храну, али ћу морати опет јер га још има. Старе гране сам одсјекао и послије до фебруара нема посла око малина. Тад на жице вежем преостале здраве гране, које би у јуну требало да донесу плод-рекао је Шаренац.

Упућени кажу да је резидба старих грана које су дале род, али и оних оштећених, једна од најважнјих агротехничких мјера у узгоју малине. Остављени млади изданци тако добијају више свјетлости и хране, због чега постају отпорнији на мраз.
Резидбу малине потребно је вршити што ближе земљи, савјетују у општинском Одсјеку за пољопривреду.
-Само се остављају младе гране које ће у прољеће да се проређују. Сјече се при земљи, на пар центиметара од тла. Најбитније је да се старе гране одсијеку пред зиму, да се изнесу из малињака и на једном мјесту запале, како не би дошло до ширења неких обољења-рекао је шеф Одсјека Гордан Дракул.

Дракул, који је инжењер пољопривреде, малинарима препоручује да јесење дане искористе и за додатно култивисање земљишта.
-У малињаку долази до настањивања паразита ако је остао коров или непокошена трава, а малина је веома осјетљива биљка. Уклањање корова омогућиће да садница у прољеће буде доста боља и идуће године родна-рекао је Дракул.
Пред зиму је потребно обавити и ђубрење које ће биљку додатно заштитити од мраза.
-Јесење гнојење најбоље је обављати стајњаком, у омјеру од четири до шест килограма по квадратном метру. То је значајно јер се на тај начин изданак не само храни, већ и покрива, што га штити од јаких мразева-сугерише Дракул.

На крају вегетације у малињацима је обавезна и мјера заштите препаратима на бази бакра, јер сузбијају различите облике болести који изазивају сушење изданака малине.
Од малине живи 46 фочанских породица. У општинском Одсјеку за пољопривреду оцјењу да је, упркос суши, овогодишњи род на подручју Фоче био на просјечном нивоу, уз задовољавајући квалитет плода.