Фочу је данас посјетио министар унутрашњих послова РС, Синиша Каран. Са начелником Општине, Миланом Вукадиновићем разговарао је о реализацији превентивних мјера заштите од поплава и координацији свих субјеката заштите и спашавања.
Службе МУП-а РС, Цивилне заштите и општина и градова, у складу са законом и својим надлежностима морају убудуће одговорити задацима у ванредним ситуацијама, као што је био случај овај пут, поручено је са састанка.
„Начин на који су дјеловале све службе мора постати пракса у ситуацијама заштите становништва и материјалних добара“, рекао је министар Каран.
„То начело превентивног дјеловања у свим кризним и ванредним ситуацијама у себи садржи капацитет свих институција, задужених по закону да се боре против елементарних непогода и то мора да буде правило. То значи да могу доћи до информација које су битне за заштиту становништва, његове имовине, да их размјењују правовремено као што је то сада био случај од стране Републичког хидрометеоролошког завода. Они су дужни да доставе информацију коју имају Цивилној заштити, а Цивилна заштита је дужна да упозори све друге субјекте у служби заштите и спашавања, да предузму све мјере да не дође до елементарне непогоде, у мјери у којој је објективно“, рекао је министар Каран.
Он наглашава да у ситуацијама када дође до непогоде, службе морају да умање посљедице до стања у коме је могуће наставити живот. „Да се оспособи инфраструктура, да функционише здравствена заштита и школство и да људи могу да иду на посао. Ова ситуација мора постати правило понашања и то је једини законит начин понашања свих субјеката у систему“, појашњава Каран.
Начелник Општине Фоча, Милан Вукадиновић, упознао је министра са свим активностима које су на терену предузеле службе локалне заједнице.
„Тренутно стање је стабилно и могу да кажем да смо пребродили ноћ која је иза нас, а која је била најкритичнија. Пратимо ситуацију и охрабрује нас чињеница да су падавине умањиле. У сталном смо контакту са руководством ХЕ „Мратиње“ и у овом тренутку кота до прелива је око 5 метара. Сви агрегати су били искључени од 1 до 6 часова, када су укључена два агрегата, јер су процијенили да је то безбједно за Фочу“, каже Вукадиновић.
Начелник Општине је напоменуо да су ријечни водостаји у благом порасту али су без плавног таласа и могућности изливања.
Општинско руководство упознало је министра МУП-а о заштити обала Дрине и Ћехотине. „Ова ситуација је показала да је Фоча једна од најризичнијих општина када су поплаве у питању и апелујем на Владу РС и тражим да убудуће поведемо рачуна на саму заштиту обала и Дрине и Ћехотине, посебно у градској зони. Пројекти су завршени и сада нам требају финансијска средства“, рекао је начелник Вукадиновић.

Вукадиновић је упознао Карана и о заштити од пожара на подручју Фоче. „Имамо разумијевање око набавке ватрогасних средстава и возила јер је Фоча разуђена у сваком правцу, па је потребно боље опремити наше ватрогасне службе у случају интервенција. Такође, путна инфраструктура је лоша и нама недостаје та техника и опрема“, рекао је Вукадиновић.
Министар Каран посјетио је и Полицијску управу Фоча гдје је разговарао са начелником Велимиром Костовићем.