Одборници Скупштине општине Фоча усвојили су Одлуку о покретању поступка статусне промјене Центра за културу и информисање Фоча. Одлуку је подржало 14 одборника, док је пет опозиционих одборника било против.
У обрзложењу Одлуке о покретању поступка статусне промјене Центра за културу и информисање Фоча наводи се да ће се статусна промјена извршити подјелом постојећег субјекта уз оснивање нових јавних служби, гдје ће се култура и информисање подијелити у складу са одредбама Закона о систему јавних служби.
„Окружни суд у Требињу је одбио захтјев за упис у судски регистар промјену лица овлаштеног за заступање позивајући се на одредбу Закона о регистрацији пословних субјеката Републике Српске да се мора ускладити организација Центра за културу и информисање са Законом о систему јавних служби. Општина Фоча је једини оснивач Центра за културу и информисање али имамо овај проблем гдје Центар за културу и информисање обавља дјелатности из члана 3. и члана 4. Закона о систему јавних служби која нису компактибилна и која не могу постојати у оквиру једног правног субјекта. Приједлог одлуке садржи правни основ за почетак подјеле Центра за културу и информисање, на област културе и на област јавног информисања са тачно прецизним елементима са којима ћемо ићи на оснивање и упис јавне установе када је у питању култура и јавног предузећа када је у питању јавно информисање, а то је у овом случају 90 одсто Радио Фоча“, рекао је секретар Скупштине општине Фоча Бранимир Радовић.

Одборници опозиције тражили су повлачење ове тачке са дневног реда. „Ми смо од почетка били против тога. Навели смо у дискусијама да у Републици Српској у још седам градова постоје јавне установе у којима су под једним кровом обједињени култура и информисање. Због тога ми не видимо оправданост одлуке да се садашњи Центар за културу и информисање раздваја у Центар за културу као јавну установу и у Центар за информисање као јавно предузеће. Сматрамо да то неће никакав напредак донијети овим установама, посебно јер се Центар за информисање, односно Радио, као јавно предузеће неће моћи директно финансирати из буџета Општине, већ ће као свако предузеће имати свој рачун и искључиво ће се моћи финансирати грантом“, рекао је одборник Српске демократске странке Душан Бодирога.
Након дискусије образложење је дао и начелник општине Фоча Милан Вукадиновић: „Култура и информисање правно не могу постојати под истим кровом. У суштини морамо да издвојимо културу из ове зграде и ове установе. По мени, све остало не треба да мјењамо у било ком облику. Суштина је да зграда Центра за културу и информисање са свим радницима и свим финансијама треба да се зове као, на примјер, Центар за информисање и образовање Требиње. Немам намјеру да правим нову јавну установу, нити да отварам нова радна мјеста. Сви радници који сада раде у Центру за културу и информисање треба да остану да раде у тој будућој установи или предузећу, зависно од правног оквира“, појаснио је Вукадиновић.
Како стоји у одлуци, начелник Општине Фоча ће у року од 90 дана Скупштини општине доставити на разматрање и одлучивање приједлоге одлука о подјели Центра за културу и информисање уз оснивање нових јавних служби.