Радници Националног парка „Сутјеска“, који су од јуче у генералном штрајку, окупили су се у близини управне зграде како би још једном затражили испуњење захтјева и указали на тежак положај у којем се налазе. Истичу да од захтјева за исплатом неисплаћених плата неће одустати. Најављују и протестну шетњу.
Уз исплату плата за децембар 2022. године, јануар и фебруар 2023. године, плате за фебруар 2020. године, као и разлике плата од 10 и 20 одсто за јун и јул 2021. године, у Штрајкачком одбору подсјећају да радници траже и трајно рјешавање питања финансирања и функционисања Парка, те да транша коју примају од Владе Републике Српске буде довољана за бруто плате запослених или да се ова јавна установа уврсти у сyстем трезорског пословања.
Наводе да су у жељи да скрену пажњу на проблеме у којима се налазе намјеравали и да блокирају магистрални пут Фоча-Гацко.
У томе их је спријечила полиција, уз образложење да је ријеч о виталном путу за који није могуће обезбиједити алтернативу, каже предсједник Штрајкачког одбора Драгомир Дракул.
-Од наших захтјева нећемо одустати док год не буду испуњени. За понедјељак смо најавили протестну шетњу од зграде управе до ресторана „Комлен“ на Тјентишту и у току дана очекујемо да ће нам МУП Републике Српске одобрити-рекао је Дракул.

Међу радницима који већ трећи мјесец очекују исплату плате и заостала примања из ранијих година је и Марко Бурсаћ, ангажован на пословима шумарског техничара.
-Веома тешко се преживљава, пристижу рате и рачуни и у случају да добијемо само једну плату ништа не можемо да ријешимо. Доведени смо на праг егзистенције-рекао је Бурсаћ.

Док радници чекају на рјешење питања од егзистенцијалног значаја, у Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске кажу да ће ресорно министарство сачекати налаз финансијске ревизије у Националном парку „Сутјеска“, који ће предочити Влади и након тога системски ријешити проблем рада ове јавне установе.
Како је ресорни министар Бојан Випотник раније изјавио медијима након налаза финансијске ревизије, Влади Српске ће предложити и санкционисање одговорних у менаџменту – и то не само смјеном, већ и подношењем кривичних пријава.
Випотник је подсјетио и да је послата финансијска инспекција која ће пречешљати финансијско пословање Националног парка „Сутјеска“ уназад 10 година, како би било установљено чија је кривица, ко није транспарентно радио и руководио овом установом.
Са намјером ресорног министра упознати су и у Штрајкачком одбору.
-Министар је упознат са захјевима радника и једним дијелом оправдава раднике, док дио кривице пребацује на менаџмент установе. Међутим, нас то ништа не занима. Немамо ништа против било кога и ту смо само да тражимо своја права и своје зарађене плате-нагласио је Дракул.

Да подржава раднике и њихове захтјеве сматра оправданим раније је изјавио и вршилац дужности директора НП „Сутјеска“ Милош Ного, који се данас није оглашавао.
У Националном парку „Сутјеска“ запослено је 105 радника. Стално запослење има њих 87, док су остали ангажовани на сезонским пословима.