Пољопривредним произвођачима са подручја Општине Фоча данас је представљен Правилник за остваривање подстицаја у 2023.години, којим је предвиђено да подстицај могу остваривати физичка лица, предузетници и правна лица који обављају пољопривредну производњу на територији Републике Српске и која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава као комерцијална или као некомерцијална газдинства.
Влада Републике Српске за аграрни буџет ове године издвојила је 180 милиона марака, а највећи дио буџета, око 108 милиона иде за текућу производњу, попут премија за млијеко и месо, премије за квалитетну приплодну стоку, јунице те систем крава-теле, рекао је Борислав Миливојевић руководилац Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди – Подручне јединице Требиње. Миливојевић додаје да други дио аграрног буџета, око 57 милиона, предвиђен је за капиталне инвестиције и рурални развој: „Ту спадају сва капитална улагања, од куповине механизације до изградње нових објеката, као и регресирано дизел гориво. То су мјере које ће дати резултате у наредним годинама.“

Како наводи Миливојевић, већи број пољопривредних прозвођача моћи ће да аплицира за подстицаје, јер су услови за остваривање подстицајних средстава повољнији: „Прошле године, овде на подручју Фоче, произвођач је требао да има три јунице па да аплицира за подстицај, сада се може аплицирати ако имате само једну јуницу. У систему крава-теле раније су средства остваривали они који имају седам крава у овом систему, а сада могу они који имају пет. Када је у питању овчарство, раније је доња граница била 100 оваца, сада се може аплицирати ако имате 50 оваца. Раније је из Фоче могло аплицирати за овчарство само двадесетак људи. Надамо се да ће их сада бити више“.

За улагање у инвестиције, попут куповине пластеника, носиоци комерцијалних газдинстава могу остварити поврат средстава од 40 одсто, а некомерцијалних од 20 одсто, плус додатни бонус од десет одсто за поједине категорије пољопривредника, додаје Миливојевић: „Додатних десет одсто поврата пољопривредни произвођачи могу остварити ако је носилац газдинства жена, ако је носилац газдинства млађи од 40 година, ако је газдинство на надморској висини већој од 600 метара, те ако се произвошачи баве органском производњом. Ових додатних десет одсто поврата средстава може се остварити само по једном од ова четири услова.“
Новина у овогодишњем Правилнику о подстицајима је и премија по музном грлу, која износи 200 марака по крави, рекао је Миливојевић, додавши да ову подстицајну мјеру могу остварити сви фармери који имају најмање три краве, без обзира да ли су у систему откупа млијека или производе млијечне производе за продају или сопствену употребу.