Едукативна предавања за ученике основних и средњих школа, подјела летака о штетности и опасностима приликом употребе ватреног оружја, дио су активности које реализује Полицијска управа Фоча у оквиру кампање „Оружје не штити, оружје убија“. Превентивна кампања трајаће до 9. јуна.
Командир Полицијске станице Фоча Петар Грубач за Радио Фочу је рекао да полицијски службеници ученицима током предавања указују на опасности које носи употреба ватреног оружја, као и на примјере који су нажалост завршили трагично.
Ученици се такође упознају са процедурама које треба да користе у случају да неко у њиховом окружењу посједује илегално наоружање или пронађе минско-експлозивно средство.
-Прије свега скренули смо им пажњу да је по завршетку рата у БиХ остало доста оружја које није предато надлежним органима, те које су посљедице и опасности приликом доласка у контакт или руковања са тим оружјем. Желио бих и да овом приликом апелујем на људе да сво оружје које је, можда, остало негдје у подрумима, или другим мјестима, предају у Полицијску станицу Фоча, јер је на снази још увијек амнестија и та лица која добровољно предају оружје или минско-експлозивна средства неће бити санкционисана-рекао је Грубач, гостујући у програму радија.

Едукативна предавања на подручју Полицијске управе Фоча организована су у свим општинама, док је у претходна три дана предавање у Фочи одржано за ђаке основних школа „Свети Сава“ и „Веселин Маслеша“, те ученике Средњошколског центра.
Предавањима у Фочи присуствовало је више од 200 ученика, а Грубач наглашава да је примјетно да и основци и средњошколци имају сасвим развијену свијест о штетности употребе оружја.
-И раније кампање које смо реализовали у зависности од безбједносне ситуације давале су резултате, па тако и ова. Дјеца заиста слушају и учествују у предавањима, занимљиве су им теме, било да се ради о штетности и опасностима употребе интернета и друштвених мрежа, опојних дрога, или сада оружја. Сва та упозорења и појашњења допиру до њих, а на овај начин се остварује и јача сарадња са њиховим наставницима који касније кроз рад настављају причу о свим тим темама. Рекао бих да су дјеца свјесна разноразних безбједносних појава које могу да утичу на лоше стање у друштву-казао је Грубач.
Полицијски службеници посебно наглашавају да се према оружју треба односити одговорно, да оно буде што даље од дјеце, а у случају било ког проналаска оружја или минско-експлозивног средства позвати и обавјестити најближу полицијску станицу позивом на „122“.
Кампању „Оружје не штити, оружје убија“ реализује Министарство унутрашњих послова Републике Српске у оквиру пројекта „ПИЛЛАР“ уз подршку Развојног програма УН-а (УНДП БиХ) и Координационог одбора за контролу малог оружја и лаког наоружања .