Радници Националног парка „Сутјеска“ одржали су једночасовни штрајк упозорења, захтијевајући од надлежних исплату посљедње три плате, неисплаћене разлике у исплатама плата из 2021. године и плате зарађене у фебруару 2020. године. За испуњење захтјева оставили су рок од седам дана. У супротном ступиће у генерални штрајк.
Наводећи да за тренутно стање не окривљују никога, већ да траже своја права, из Штрајкачког одбора захтијевају и трајно рјешавање питања финансирања и функционисања НП „Сутјеска“.
-Наши захтјеви су хитна исплата плата у пуном износу за децембар 2022. године и јануар и фебруар 2023. године. Тражимо исплату неисплаћене плате за фебруар 2020. године, као и разлике плата од 10 и 20 одсто за јун и јул 2021. године-рекао је предсједник Штракачког одбора Драгомир Дракул, додајући да их је ресорни министар обавијестио да ће упознати Владу Српске са стањем у НП „Сутјеска“ и захтјевима радника.

Исто мишљење са радницима дијеле и у управи Националног парка „Сутјеска“.
-Дуговања Националног парка исносе преко 5.000.000 КМ и тренутно се налазимо у тешкој ситуацији. Министарство је упознато са проблемима, послали смо дописе и што је било до нас урађено је. Чекамо да се огласи Влада Републике Српске, па да видимо како ћемо дјеловати даље. Радници траже своја основна примања, ми подржавамо њихова права и увијек ћемо стати иза својих радника-рекао је вршилац дужности директора Националног парка „Сутјеска“ Милош Ного.

Из Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске одговарају да су упознати са проблемима са којима се НП „Сутјеска“ суочава и са захтјевима Штрајкачког одбора и Синдикалне организације НП „Сутјеска“, те да од управе од краја јануара очекују анализу стања у свим секторима и предјелог за рјешавање проблема.
-Сугерисано је да полазна основа за израду наведених докумената буде Извјештај ревизије учинка заштита и очување природних добара Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске и препоруке које је Служба дала. Тражени документ, који би требало да буде полазна основа за системско рјешавање проблема још увијек није достављен-наводе из ресорног Министарства.

Додају да ће у циљу системског рјешења за санирање проблема у НП „Сутјеска“ од Главне службе за ревизију јавног сектора тражити да се уради ревизија пословања ове јавне установе, као први корак за трајно рјешавање проблема.
-Министарство настоји да пронађе рјешење да се помогне радницима у остваривању њихових права и спремни смо да у оквиру закона и својих надлежности пружимо потребну помоћ, али према Закону о Националном парку „Сутјеска” овим националним парком управља Јавна установа Национални парк „Сутјеска“ Тјентиште, која има своје органе управе – директора и управни одбор. Органи управе су самостални у свом раду и одговорни су за законито пословање јавне установе-истичу из Министарства.

Подсјећају да Влада Републике Српске сваке године у буџету има планирана грант средства за финансирање националних паркова, која се, како наводе, редовно исплаћују у једнаким мјесечним траншама.
-Буџетом за 2023. годину за НП „Сутјеска“ предвиђено је 1.260.000 КМ, што је највећи износ у поређењу са НП „Козара“, за који је планирано 840.000 КМ, те за НП „Дрина“, који ће добити 230.000 КМ-наглашавају из Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске.
У Националном парку „Сутјеска“ запослено је 105 радника, од којих стално запослење има њих 87.