Образовање, наставни процес и школски системи су најважнији стубови једног друштва. Поред државе, о томе, у првом реду, одговорност носе наставни кадрови и запослени у школама. Да би дошло до унашређења и развоја образовања, наставници морају уложити велики труд и бити пожртвовани у том послу.
Најбољи наставници у Републици Српској су 28. јануара на свечаности у Бања Луци награђени Светосавском наградом за постигнуте изузетне резултате у области васпитања и образовања дјеце и ученика и допринос квалитетнијем васпитању и образовању.
Међу 24 награђена наставника основних школа у РС је и Душко Крсмановић, професор српског језика и књижевности, наставник у ОШ „Свети Сава“ у Фочи.
Његов труд и активност у школи и ван школе у пословима образовања, научног рада и ваннаставних послова препознати су и награђени од стране Министарства просвјете и културе РС. За њега је то подстрек и обавеза за одржавањем постигнутог квалитета.
„Што се тиче мог ангажмана, сматрам да је то првенствено рад на медијској писмености код ученика, кроз дјечији дневник који већ неколико година правим са својим ученицима, даље, томе је допринио рад наше Ученичке задруге „Младост“ наше школе, чији сам координатор, а учествовао сам и као представник Републике Српске на семинару о холокаусту који се одржао на Институту „Јад Вашем“ у Јерусалиму“, каже Крсмановић. Награђени наставник је носилац и реализатор бројних пројеката са владиним и невладиним организацијама који су доприносили промоцији образовања и напретку школског система.
Крсмановић каже да се труди да комбинује традиционалну и модерну наставу. „Трудим се да код ученика развијем критичко мишљење и искорачим из постојећег наставног плана и програма. Желим да се бавимо и стварима које су животне, које су искуствене и на други начин корисне ученицима, да на неки начин искорачимо из учионице“, каже Крсмановић.
Поред наведених активности, Крсмановић је био успјешан у креирању неколико издања која његују културу сјећања па је, у сарадњи са колегама и под вођством професора Рада Лаловића, објављено неколико књига која говоре о српској поезији страдања и патње и важности очувања сјећања у нашем народу. Неки од текстова уврштени су у наставни процес, што је посебан допринос у анализи дјела, како би ученици боље усвојили знања у тој књижевној врсти.
Начелник Општине Фоча, Милан Вукадиновић, данас је организовао пријем за наставника Крсмановића. Он је изразио задовољство успјехом који постижу све фочанске образовне установе, од вртића, до факултета.

„Морам да изразим задовољство што су кадрови из Фоче четврти пут добитници ове награде, а четири године је како је она установљена, па сваке године неко из Фоче је добије. Критеријуми су јако озбиљни и оштри, а то само појачава наш интензитет задовољства и понос. Из других образовних установа наше општине је остало људи који нису добили награду али не треба да губе наду и мислим да су међу најбољима у Републици Српској“, рекао је Вукадиновић.
Највећу улогу и важност у образовању ученика имају наставници. Директно од њиховог залагања и способности преношења знања зависи квалитет наставе и образовања, а од тога будућност дјеце и друштва уопште.