Превентивним прегледима кожних промјена, едукативним разговорима и подјелом промотивног материјала Универзитетска болница у Фочи обиљежaва „Мај мјесец борбе против меланома“, најагресивнијег карцинома коже. Циљ кампање је скретање пажње на значај раног откривања карцинома коже, који је у 99 одсто случајева изљечив уколико се открије на вријеме.
Међу грађанима који су се одазвали превентвним прегледима и студенти пете године медицине Зорана Илић и Дарко Лазић.
-На овај начин можемо да превенирамо многе болести, посебно карциноме који су веома заступљени посљедњих година, а ближи нам се љето, излагање сунцу, тако да су превентивни прегледи основ сваког здравља коже-рекла је Илићева.
-За наше опште здравствено стање је важно да се редовно прегледамо и мислим да нам тога више треба-рекао је Лазић.

Меланом је најсмртоноснији облик карцинома, а превенција и рано откривање су кључни фактор за спасавање живота. Због тога ову кампању дерматолози сматрају веома важном и позивају грађане да на вријеме прегледају своју кожу.
-Ово је заправо један вид секундарне превенције, односно рано откривање малигног меланома и других малигних промјена на кожи, јер значај управо и јесте у што ранијем откривању. Што у ранијој фази откријемо тумор, прогноза и свакако терапијске опције су много боље и лакше за самог пацијента, а и љекара-рекла је специјалиста дерматолог Дарка Живановић Влашки.
Дерматолози упозоравају на глобалну статистику која показује да ће проценат пораста меланома у свијету до 2045. године бити за 85 одсто већи, уколико се не предузму превентивне мјере. О каквим је мјерама ријеч појашњава специјалиста дерматовенеролог Милош Дивјак.
-Прије свега подизање свијести младих, поготово тинејџера, о штетности ултравиолетног зрачења, али и о самопревенцији која подразумијева коришћење крема са заштитним факторима. Апел да се не излажу превише сунцу, сунчање до десет часова ујутро и послије 17.00 часова, те да избјегавају коришћење соларијума. Најизложенија група јесу млади, а међу факторима ризика су особе свијетле пути, свијетле косе, очију, они који су често изложени УВ зрацима и који су већ задобијали опекотине приликом излагања сунцу-навео је Дивјак.

Дерматолози наводе да су код пацијената у Фочи најчешће откривени злоћудни тумори коже до сада били базоцелуларни карциноми, потом сквамоцелуларни карциноми, а било је и новооткривених меланома.