Header
КУЛТУРА

Фоча дио заједничког обиљежавања 110 година од почетка Великог рата

23.07.2024 | 12:24
Фоча дио заједничког обиљежавања 110 година од почетка Великог рата

У Музеју „Стара Херцеговина“ отворена је изложба докумената који су претходили Великом рату. Представљањем јавности ових важних историјских свједочанстава о почетку рата који је за четири године однио 20 милиона живота, Фоча се придружила градовима широм Републике Српске и Србије у заједничком обиљежавају стотину десете годишњице од почетка Првог свјетског рата.

Изложбену поставку чине копије аустроугарског ултиматума Србији, концепта одговора Владе Краљевине Србије на ултиматум и телеграма објаве рата, чији се оригинали чувају у Државном архиву Србије у Београду.

Ријеч је о документима који потврђују чврсто опредјељење Аустроугарске да нападне Србију, али и достојанствен одговор Краљевине Србије да сачува мир и избјегне сукоб са далеко моћнијом монархијом, каже кустос историчар Музеја „Стара Херцеговина“ Данко Михајловић.

-Ови документи имају свјетски значај јер су читав свијет, али и фочански крај увели у до тада невиђен сукоб огромних размјера-рекао је Михајловић.

Непосредни повод за један од највећих ратова у историји био је атентат на аустроугарског престолонасљедника, надвојводу Франца Фердинанда у Сарајеву 28. јуна 1914. године. 

Аустоугарска је, подсјећа Михајловић, за сарајевски атентат окривила српски народ, прогласивши га реметилачким фактором који треба уништити.

На удару аустроугарског државног апарата нашли су се и Срби из фочанског среза, пограничне области према Краљевини Црној Гори, који су поднијели огромну жртву.

-Најприје је почело са забраном дјеловања српским и културним друштвима, док је по избијању рата терор над Србима добио једну драстичну форму. Огледао се у хапшењу и стријељању српског народа, али и депортацији читавих села. Тако је, према мишљењу чувеног историчара Милорада Екмечића, прво етничко чишћење у Европи извршено на платоу фочанског села Челебићи, када су цјелокупне породице похапшене и депортоване у добојски логор-истакао је Михајловић.  

Организатори изложбе су Државни архив Србије, Архив Републике Српске и Музеј „Стара Херцеговина“, на иницијативу министра културе у Влади Србије Николе Селаковића и министарке просвјете и културе Републике Српске Жељке Стојичић.

-Изложба ће бити отворена до 28. јула. Ово су документи из времена „Јулске кризе“, ултиматум од 23. јула, концепт одговора српске Владе од 25. јула и телеграм објаве рата од 28. јула 1914. године. Овај телеграм је на приједлог Државног архива Србије 2015. године уврштен у Унесков регистар културне документарне баштине-рекла је виши стручни сарадник Архива Републике Српске Силвана Вуковић.

Осим у Фочи, три копије докумената који су непосредно претходили једном од највећих свјетских сукоба у историји човјечанства изложене су истовремено у Бањалуци, Добоју, Зворнику, Требињу и више од 20 градова у Србији.

Изложба је уприличена у складу са одлукама Свесрпског сабора од 8. јуна. 

Новинар: Дејан Мандић


SHARE: