Квалитетног фудбала нема без добрих тренера и заједничке лиге
27.07.2024 | 16:27Стварање тренера и осталих спортских радника који ће, као истински педагози и васпитачи, дјецу учити да играју фудбал, рецепт је за будуће успјехе омладинских селекција. Добри резултати неће изостати ни у сениорском спорту, уколико тренери буду посвећени послу стварања играча као што се то радило у вријеме бивше Југославије, поручено је из Фоче са Округлог стола „Фудбал, поглед у будућост“.
Са скупа, по којем се Међународни омладински турнир „Фудбал френдс“ издваја од сличних турнира у региону, потекла је и иницијатива о формирању регионалне омладинске фудбалске лиге, што ће, сматрају стручњаци, допринијети развоју фудбала и бољој конкурентности тимова на овим просторима.
-Ако буде више оваквих турнира и оваквих размишљања, која су рођена овдје у Фочи, мислим да ћемо кренути великим корацима ка формирању лиге младих тимова са подручја бивше државе, која би служила као инкубатор и покретач за напредак фудбала у БиХ и у земљама окружења-рекао је Мирсад Фазлагић, некадашњи капитен вицешампионске репрезентације Југославије са Европског првенства 1968. и тренер свјетских омладинских првака из Чилеа 1987. године.
Недостатак конкуренције у Омладинској лиге Србије међу проблемима је које у београдској Црвеној звезди виде као ограничавајући фактор за напредак младих играча.
-Доста утакмица добијамо са високим резултатима. Без обзира што задње три године играмо са млађим генерацијама, и кадетску и омладинску лигу, увијек смо у врху, први или други, квалитет лиге је веома скроман и за нас би формирање регионалне лиге био пун погодак. Играчи би могли боље да се развијају, а ми би смо јасније могли да сагледамо све мане и остало на чему би требало да порадимо како би били бољи и спремнији ушли у први тим-рекао је директор Омладинске школе ФК „Црвена звезда“ Никола Јелић.
Од регионалне лиге користи би имали највише играчи, сматрају у Фудбалском савезу Републике Српске.
-Велики број младих играча губи се током преласка из јуниора у први тим, већина их тада заврши каријеру и крене неким другим путем, али управо лига за фудбалере до 19 година, на простору од Триглава до Вардара, помогла би младим фудбалерима да наставе и нађу своја уточишта у клубовима са одређеним амбицијама-рекао је предсједник комисије за информисање Фудбалског савеза Републике Српске Славко Басара.
Регионалана омладинска лига не би смјела да буде једини сегмент заједничког труда земаља бивше Југославије да поново изењедре свјетске и европске шампионе, сматрају у Фудбалском савезу Црне Горе.
-Нова времена доносе и нова правила. Нека од њих требамо да поштујемо, али ми смо занемарили све што је у прошлости било добро. Све је везано за рад, за обуку, за игру, ми мало томе посвећујемо пажњу. Нажалост, дјеца су нам почела да се такмиче са седам, девет, 11 година, умјесто да то почну тек са 17 и више година и то је највећи проблем-рекао је потпредсједник Фудбалског савеза Црне Горе Мојош Радоњић.
Док идеја о оснивању лиге у којој би се такмичили омладински састави из шест бивших југословенских република не заживи, потребно је наставити са улагањем у спортску инфраструктуру и стручни кадар, истакнуто је на скупу.
-Требамо посветити више пажње инфраструктури у свим срединама и омладинским школама као расадницима талената. На тренерима је највећа одговорност и највећи терет и заиста морамо да радимо на томе да додатно подржимо тренерски кадар, да бисмо унаприједили квалитет младих селекција-рекао је предсједник Организационог одбора „Фудбал френдса“ Милан Вукадиновић, који је и начелник Фоче.
Предсједник Међународне асоцијације „Фудбал френдс“ Зоран Аврамовић истакао је проблем недостатка тренера који би радили са младима.
-Искрено, тај проблем је увијек повезан са финансијама. Ко то данас има новца да плаћа добро тренера, да има уговор на двије или четири године да би радио са младима. То је заиста тешко, али је важно анализирати и фокусирти се на те проблеме. Проблем инфраструктуре је, чули смо, присутан свуда и мора се рјешавати. Чули смо добре примјере „Црвене звезде“, гдје је у посљедњих година у Академију уложено вемома много, па данас „Звезда“ има у кадетској селекцији 14 репрезентативаца и остварује добре приходе-рекао је Аврамовић.
Са Округлог стола на којем су учесници престижног турнира 18. пут размијенили знања и искуства из области спорта, по приједлогу Владимира Петровића Пижона, за сљедећу годину најављена је тренерска клиника на стадиону крај Ћехотине.
Биће то још један допринос Фоче и „Фудбал френдса“ развоју омладинског фудбала.
Новинар: Дејан Мандић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com