Уз принципе „српске школе одбојке“ до спортског успјеха
15.09.2024 | 14:03Одбојкашки савези Републике Српске и Србије на стручном семинару у Фочи окупили су 45 тренера из клубова Сарајевско-романијске регије и Херцеговине. Богато знање и дугогодишње искуство сабрано у спортску доктрину названу „српска школа одбојке“ пренио им је Горан Нешић, професор Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Београду.
Јединствена методологија тренинга, важна за развој младих талената, уз на тренинзима неопходне одбојкашке технике учесницима семинара представљена је теоријски и практично.
У Одбојкашком клубу „Игман“ из Источне Илиџе истичу значај оваквих стручних скупова.
-Сматрам да је добро што Одбојкашки савез Републике Српске сарађује са одбојкашким стручњацима из Србије. Ипак је ниво одбојке која се игра у Србији такав да много тога можемо од њих да научимо. Демонстрација је најбољи начин учења одбојкашке технике и добро је да се и ми старији подсјетимо, али и научимо нешто ново што се примјењује у Србији која је одбојкашка велесила-рекао је тренер ОК „Игман“ Мирослав Лучић.
Вишеструку корист од стручног усаврашавања препознали су и у фочанском „Маглићу“.
У овом одбојкашком клубу рад са млађим категоријама посљедњих година заснован је на принципима „српске школе одбојке“, каже тренер „Маглића“ Јованче Машић.
-Добро би било кад би годишње било више семинара овог типа са показним и тактичким вјежбама, па и за сениоре. Тренирам и сенире и млађе категорије и све ово што професор Нешић говори могуће је примијенити на тренингу сениора, да донесе напредак и да резултати клуба иду узлазном путањом-рекао је Машић.
Циљ је научити тренере како да правилно пренесу знања на дјецу, каже идејни творац пројекта „Српска школа одбојке“ проф. др Горан Нешић.
-Дјеца уче гледајући и ако тренер није онај који умије правилно да покаже вјежбу, онда је то велики проблем. Сматрам да је демонстрација изузетно важна, па је битно да сви показујемо, ако не исто, онда макар слично како би дјеца усвајала правилну технику и на тај начин дошла до свог врхунца. Не мора то да значи да ће да буду као Тијана Бошковић или Бранкица Михајловић, али у сваком случају да дођу до свог максимума-рекао је Нешић.
Овакав приступ дао је резултате, па ће се са овом праксом наставити и убудуће, истичу у Одбојкашком савезу Републике Српске.
-Рад тренера је најбитнији, а њихово знање је потребно подићи на већи ниво. Тренери су ти који раде с дјецом и од којих уче. Због тога је потребно да тренери раде на себи, да напредују, да се прилагођавају новим тренажаним техникама. Кроз разговоре са њима уочљиво је да су задовољни оваквим начином обуке и да напретка има-рекла је члан Управног одбора Одбојкашког савеза Републике Српске Ивана Николић.
У Српској дјелује више од 50 одбојкашких клубова, са регистрованих 4.000 одбојкаша и одбојкашица.
Новинар: Дејан Мандић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com