Подршка оснивању регионалне установе за бригу о лицима са тешкоћама у развоју
27.09.2024 | 17:30Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић разговарао је у Фочи са начелником општине Миланом Вукадиновићем и директорима Универзитетске болнице, Дома здравља и Центра за социјални рад о могућностима унапређења система социјалне заштите у овој општини. На састанку је покренута иницијатива за оснивањем регионалне установе за подршку и збрињавање лица са тешкоћама у развоју, која би била наставно-научна база овдашњег Медицинског факултета.
Потребу за оваквом установом препознала је општинска управа, подстакнута позитивним искуствима фочанског Сервис центра „Трачак наде“, који дјелује при истоименом удружењу, те постојања студијског програма дефектологија на Медицинском факулету у Фочи.
-Тражићемо рјешење у будућем периоду, а све то говорим из разлога што имамо „Трачак наде“, односно регионално удружење које окупља дјецу са посебним потребама и Општина Фоча је опредијељена да даље развијамо овај вид услуге-рекао је начелник општине Фоча Милан Вукадиновић.
Подршка стиже из ресорног министарства.
Предуслов да се планирано и оствари најприје је израда елабората која ће бити повјерена Медицинском факултету у Фочи, рекао je министар Шеранић.
-Кад се заврши тај елаборат ми ћемо направити стручну дискусију на бази Министарства здравља и свих оних који су укључени у систем социјалне заштите, попут Удружења стручних радника у области социјалне заштите Републике Српске, Завода за социјалну заштиту, Фонда дјечије заштите који ће нам бити од помоћи да направимо задовољавајући приједлог. Да процијенимо дугорочност установе такве врсте у цијелом систему социјалне заштите -рекао је Шеранић.
Шеранић је саговорнике у Фочи упознао да је Влада Републике Српске у поодмаклој фази рјешавања питања израде социјалне карте, те да је процес подијељен у више фаза.
-Тренутно смо при завршетку прве фазе, која подразумијева обједињавање података у систему исплате готовинских наканада из буџета локалних заједница и републичког буџета, гдје ће се по окончању моћи да види шта то буџети исплаћују појединицима. За реализацију ове фазе потребно је да завршимо правилник који се односи на исплату јединствених готовинских наканада, да развијемо софтвер који би интегрисао постојеће базе података-рекао је Шеранић и додао да је овај процес у Србији трајао пет до шест година.
Састанку су присуствовали директор Универзитетске болнице Фоча Ненад Лаловић, Дома здравља Мирослав Ристановић и Центра за социјални рад Снежана Голијанин.
Новинар: Дејан Мандић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com