Самопреглед и мамографија кључни у борби против рака дојке
24.10.2024 | 14:05
Око 1000 жена годишње у Републици Српској оболи од рака дојке, показују статистички подаци. Стручњаци истичу да су најважнији редовни преглед и рано откривање како би се избјегао најгори исход. У октобру се широм свијета, различитим активностима које указују на потребу редовног прегледа, обиљежава мјесец борбе против ове болести.
Иако су статистички показатељи поразни, савремена медицина континуирано уводи нове процедуре које поспјешују проценат изљечења ове болести. Тако је и у Универзитетској болници Фоча, чији су се онколози опредијелили за превентивне мјесечне прегледе који су најпоузданији начин раног откривања рака дојке.
Супспецијалиста интернистичке онкологије Николина Дукић каже да карцином дојке чини трећину свих малигнитета у женској популацији. Фактори ризика су, каже, различити.
„Најзначајнији фактор за све карциноме јесу године живота. Најподложније обољењу су особе изнад 50 година старости. Ипак, све је више млађих пацијенткиња, испод 40 година живота, са карциномом дојке. Од пет до десет одсто пацијенткиња су генетски условљене обољењем“, каже докторица.
Препоручује да би свака здрава жена након четрдесете године живота требала да уради први мамографски снимак. Прије тога савјетује редовне мјесечне прегледе код љекара породичне медицине.
„Након првог снимка, сваке двије године неопходно је урадити нове мамографске налазе. Тај ритам праћења је различит ако се установи нека сумња или промјена“, рекла је Дугићева.
Наглашава да су самопреглед и мамографија важни иако се никакве промјене не осјећају. На томе инсистирају онколози како би се у најранијем стадијуму откриле промјене па су прогнозе за изљечење знатно оптимистичније.
Ипак, најчешћи су случајеви да се пацијенткиње јављају у каснијим стадијумима када су препознале симптоме проузроковане ширењем карцинома.
„Кад пацијенткиње напипају чвор, увиде промјену брадавице, промјена која некад повуче кожу, потребно је да се јаве породичном љекару који ће је послати на радиологију, ултразвук дојке или мамографију. Након тога када је лезија сумњива на малигнитет, јавља се онколошком хирургу који уради биопсију те промјене. То је врло комфорна и безболна метода која траје пар минута и тада имамо сигуран показатељ да ли се ради о обољењу“, појаснила је Дукићева.
Наглашава да терапија у онкологији непрестано напредује и побољшава процедуру лијечења.
„У прва два стадијума обољења данас се иде ка изљечењу. Хируршким путем се одстрани малигно ткиво. Те процедуре су у Универзитетској болници Фоча веома развијене. Ради се поштедна операција, не одстрањује се дојка. Такође хормонска уз зрачну терапију су у тим стадијумима врло ефикасне. У нашој болници имамо све врсте терапија за било који стадијум карцинома дојке, па и оне одмакле, па њиховом примјеном стадијумо 3 и 4 лијечимо и третирамо као хорничну болест“, навела је докторица Дукић.
Подсјећа да су остали ризици обољења, не само карцинома дојке, неактивност, пушење, гојазност и нездрава исхрана, мада сматра да се свијест људи промијенила набоље у посљедњих десетак година.
Вјерује да су све активности које проводе у Универзитетској болници, кампање које раде у сарадњи са удружењима и студентима, имале позитиван утицај.
Новинар: Владимир Пантовић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com