Header
СПОРТ

Davidović: “Fudbal frends”najbolja afirmacija sporta, omladine i prijateljstva

27.07.2016 | 00:00
Davidović: “Fudbal frends”najbolja afirmacija sporta, omladine i prijateljstva

Druženje sportista, stvaranje neraskidivih prijateljskih veza, popularizacija sporta među omladinom, tolerancija, regionalna, međuentiteska i međunarodna saradnja ciljevi su Dvanaestog međunarodnog omladinskog turnira „Fudbal frends“ koji počinje u petak na Gradskom stadionu u Foči. Pored domaćina, FK „Sutjeska“, ovogodišnji učesnici jednog od najprestižnijih omladinskih turnira na ovim prostorima su rumunska Steaua,  Partizan i Crvena zvezda iz Srbije, Rijeka iz Hrvatske, Budućnost iz Crne Gore, Maribor iz Slovenije i Željezničar iz Sarajeva.

Sutjeska-Olimpija

Pored opštine Foča, turnir će podržati Ministarstvo porodice omladine i sporta RS. Resorni ministar Jasmina Davidović, koja će otvoriti ovogodišnji Fudbal frends, ističe da ovaj turnir na najbolji način afirmiše sport, omladinu i prijateljstvo, zbog čega je i uvršten u manifestacije od posebnog značaja za RS.

-To znači da će to podići i iznos finasijske podrške koja za ovu godinu nije još uvijek određena, ali je u fazi određivanja. Prošle godine je bilo 15 000 km, logično je da će ove godine sredstva biti viša u odnosu na prošlu godinu-rekla je Davidovićeva za Radio Foču.

U OO turnira uvjereni su da će Foča pokazati da je dobar domaćin, ali i stjecište fudbalskih talenata. Isto uvjerenje dijeli i idejni tvorac Fudbal frendsa i predsjednik istoimene beogradske Asocijacije, Zoran Avramović.

-U Foču prvi put dolaze dva bivša prvaka Evrope, tu su i  druge jake ekipe, ali ono što je vrlo značajno da će se održavati i turnir u malom fubalu za pionire iz čitave RS i BiH, i da ćemo tokom tri dana imati jedan okrugli sto na kojem ćemo razgovarati o svemu onome što se zove socijalna vrijednost fudbala kao igre koja nije samo najpopularnija igra na svijetu nego je postala paradigma za veliki biznis i sve ono što se danas dešava u svijetu-rekao je Avramović.

otvaranje-ff-3-650x450

Podmladak Steaue, Crvene zvezde, Partizana, Maribora i Rijeke već sutra veče stići će u Foču, dok će im se u petak u jutarnjim časovima pridružiti crnogorska Budućnost i sarajevski Željezničar. Predstavljanje ekipa i žrebanje održaće se u petak u 13 časova u Centru za kulturu i informisanje.

Istog dana, od 16 časova, igraće se prve utakmice, dok je svečano otvaranje planirano za 19 časova. Polufinalni mečevi igraju se u subotu, a finalni i svečano zatvaranje turnira planirani su za nedjelju 31.jul.

“Kad prestane igra, počinje rat”

Avramović, koji je i direktor marketing agencije FK “Crvena zvezda”, ističe da će se u Foči govoriti i o njegovoj knjizi “Kad prestane igra, počinje rat”, koju je nedavno promovisao u Lionu u sklopu festivala uličnog fudbala, prateće manifestacije ovogodišnjeg Evropskog šampionata u fudbalu.

Zoran-Avramovic

Predgovor za knjigu u kojoj se, između ostalog, prati put svjetskih asova odraslih u siromaštvu, pa i na ulici, a koji su vođeni svojim snovima stigli do zvijezda, napisao je bivši  kapiten Zvezde i Mančester Junajteda, Nemanja Vidić.

-Knjiga govori o osam, devet dječaka i djevojčica različitih nacionalnosti rođenih u periodu kada je bio rat u bivšoj Jugoslaviji koji su se zajedno družili, okupili u organizaciji “Fudbal frends”, razmjenjivali iskustva i svoje fudbalsko prijateljstvo ipak stavili iznad svega što ih je okruživalo. U tome je jedna od draži fudbala-istakao je Avramović.

Новинар: Радмила


SHARE: