U Foči najviše se kupuju lijekovi za kardiovaskularne bolesti
19.03.2015 | 00:00
Osiguranicima Fonda zdravstvenog osiguranja od 15.marta dostupno je 12 novih lijekova komercijalnih naziva, koji su uvršteni na listu onih koji se izdaju na recept. Istraživali smo koliko naši sugrađani mjesečno izdvajaju za lijekove, i da li im nešto znači proširenje liste.
Na Listi A nalazi se šest novih lijekova generičkih naziva, a na Listi B je dostupno pet. Diplomirani farmaceut Goranka Mitrović iz Gradske apoteke kaže da je dodato nešto od hormonske terapije, što se do sada nije izdavalo na recept. „Dodat je i lijek flebodia za liječenje krvnih sudova i hemoroida, zatim jedna grupa lijeka kvinapril koji je do sada bio na B na listi. Značiće ali nije neka drastična promjena“, ističe ona.
Mitrovićeva navodi da našim sugrađanima cijena likova diktira šta će kupiti jer, kako kaže, standard je nizak i ljudi ne mogu da kupe čak i ono što im je preporučio ljekar ipak se rukovode cijenom, iako su svjesni da je možda drugi lijek bolji.
Ona kaže da su sugrađani u poslednje periodu najviše kupovali lijekove za prehladu, grip, povišenu temperaturu, kašalj, te stomačni virus. A, prema njenim riječima Foča se pridružuje statistici na nivou BiH, po najvećoj potrošnji lijekova za kardiovaskularne bolesti i upotrebi antipsihotika. „Povećao se broj pacijenata sa kadriovaskularnim problemima. S obzirom da smo prošli stresan period, živimo i ubrzano i stresno. Nije samo povećan broj sedativa, već i svih antipsihotika. Dosta ima pacijenata sa problemima depresije, nažalost čak i mladjih, pa zato ima i potražnje za antidepresivima“, navodi Mitrovićeva.
Stariji sugradjani sa kojima smo razgovarali istakli su da mjesečno troše od 30 do 50 maraka na lijekove, a kako se radi, većinom o penzionerima rekli su da je to previše s obzirom na male penzije.
Lista A podrazumjeva besplatne lijekove na recept za porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide, djecu do 15 godina, penzionere ili starije preko 65 godina, ili participaciju od 10 odsto. Lista B znači plaćanje 50 odsto bez obzira na kategoriju i godine.
Новинар: Радио
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com