Header
КУЛТУРА

„Огледала“ на поклон фочанској библиотеци

15.07.2021 | 00:00
„Огледала“ на поклон фочанској библиотеци

Професор социологије у Математичкој гимназији у Београду, Радивоје Благојевић, поклонио је Српској централној библиотеци „Просвјета“ у Фочи значајан број примјерака часописа ученика и професора средњих београдских школа „Огледало“.

Благојевић, који је рођен у Фочи, а живи и ради годинама у Београду, покретач је и главни уредник „Огледала“- у којем своје приче, пјесме и есеје објављују, не само ђаци и наставници из Србије, већ из цијелог региона, међу којима је и Република Српска.

Међу објављеним радовима у „Огледалу“ нашли су се и радови ученика Средњошколског центра и Богословије Светог Петра Дабробосанског из Фоче.

Часопис је, према Благојевићевим ријечима, намијењен средњошколцима, свим љубитељима науке, писане ријечи и свима који воле да читају како би боље писали.

Поклон часописа фочанској библиотеци за Благојевића представља поклон његовом родном крају.

Увјерен је да ће се и млади и старији Фочаци детаљније упознати са садржајима у часопису које заједно реализују професори и ђаци из двјесто школа у региону, те у бар једном од седамнаест издања „Огледала“ пронаћи свој одраз.

Занимљивост ће сигурно пронаћи у петнаестом броју часописа. Наиме, на страницама тог издања објављен је списак од 200 најуспјешнијих школа у 2020.години у којима уче или раде сарадници „Огледала“. Ранг-листа сачињена је на основу међународних конкурса које часопис организује и међу њима, као најзначајније истиче надметања у писању пјесама, кратких прича и есеја. На рангирање школа утицали су и број награђених и похваљених радова ученика и професора из области ликовног, филмског стваралаштва, фотографије... Тако се на 20.мјесту листе нашла Богословија Светог Петра Дабробосанског, док је фочански Средњошколски центар на 82.мјесту.

Новинар: Радмила


SHARE: