Među bh. stanovnicima manjka povjerenja
22.05.2015 | 00:00
Demokratski centar „Nove nade“ iz Foče u saradnji sa Fondacijom „Fridrih Ebert“ radio je seriju radionica koje su se odnosile na pomirenje u Bosni i Hercegovini, i to u šest opština naše regije: Čajniču, Goraždu, Novom Goraždu, Kalinoviku, Foči i Foči-Ustikolini. Pomirenje u BiH je moguće, no građane muče mnogi drugi problemi, a najveći od njih je nezaposlenost, zaključeno je na završnoj radionici koja je održana danas u Foči.
Katarina Petrović iz Čajniča, kaže se da teškom životu u Bosni i Hercegovini doprinosi nezaposlenost, te da mladi iako imaju ideje ne mogu mnogo toga promijeniti. „Smatram da je nezaposlenost najveći problem mladih u BiH. Mi smo uvijek bili a i danas smo spremni za saradnju sa svima u našoj državi, imamo ideje i poznajemo načine za vraćanje povjerenja, ali nam treba malo podstreka“, rekla je Petrovićeva.
Sve aktivnosti na ovom projektu odnosile su se na uspostavljanje mogućnosti za bolju saradnju i unapređenje mira u BiH, te veće razumijevanje u lokalnoj zajednici, ističe Vesna Čančar iz Demokratskog centra Nove nade: „Ono što se tokom radionica istaklo kao bitna stvar jeste da postoje potrebe za poboljšanjem položaja mladih i žena u okviru lokalnih zajednica. Pored toga, u svim lokalnim zajednicama gdje smo radili radionice, ističe se da je najveći problem nezaposlenost“, rekla je Vesna Čančar.
Nermin Kujuš naučni saradnik u Fondaciji „Fridrih Ebert“ u Sarajevu, kaže da je osnovni cilj projekta pomirenje i vraćanje povjerenja među svim ljudima u Bosni i Hercegovini. „Radom sa ljudima na terenu i u lokalnim zajednicama ustanovili smo da manjka povjerenja među narodima druge vjere, ali da ono nije narušeno. Kada je u pitanju pomirenje, ono je izgrađeno, i ljudi sasvim pristojno žive u pogledu etničkih razlika“, rekao je Kujuš dodajući da se kroz radionice uvidjelo da ne postoje etnički konflikti, ali da postoje drugi problemi, prije svega nezaposlenost mladih i žena, te opadanje natalita u manjim lokalnim zajednicama.
U BiH i regionu djelovao je i još uvijek djeluje značajan broj inicijativa i asocijacija koje se bave mirovnim aktivnostima. U samoj BiH bilo je osam pokušaja osnivanja komisija koje bi se bavile utvrđivanjem istine o ratnim dešavanjima. Ove aktivnosti realizovale su same vlasti ili nevladine mirovne asocijacije.
Новинар: Наташа
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com