Header
КУЛТУРА

Игром и пјесмом чувају посебности српских крајева и бришу границе

24.12.2022 | 00:00
Игром и пјесмом чувају посебности српских крајева и бришу границе

Културно-умјетничко друштво „Фоча“ побрало је овације препуне сале фочанског Градског позоришта на свом Новогодишњем концерту, којим је частило суграђане за празнике и још једном показало да су одани и посвећени чувари богатог културног насљеђа српског народа.

На концерту, за који се тражило мјесто више, добро увјежбаним корацима и пјесмама представили су се сви ансамбли овог друштва, од најмањег узраста до ветерана, а публика је имала прилику да види и двије нове кореографије.

Најмлађи ансамбл

Једна од њих је Сарајевско прело, кроз занимљив сусрет сарајевских жена из града и села, када игра и пјесма бришу све предрасуде, разлике и препреке између жена из различитих средина.

Сарајевско прело

И друга премијерна кореографија- Игре из Босилеградског Крајишта, које приказују љубавно надигравање и удварање са југоистока Србије, а коју је извео ансамбл састављен од студената који студирају у Фочи, загријао је дланове публике.

Босилеградско Крајиште

Најмлађи фолклораши извели су сплет дјечијих игара, млађа дјечија група  приказала је Сличице са вашара, а старија Лазарице из Мачве.

Лазарице из Мачве

Услиједиле су кореографије Водарке из Македоније и Игре из Ниша, а одличан наступ имали су и ветерани са Играма из Јасенице.

У славу жетве- Лесковачко Поморавље

Концерт је завршен још једним изласком на сцену студентског ансамбла, који је на изузетно сликовит начин приказао жетелачке игре из Лесковачког Поморавља.

Концерт КУД-а Фоча одржан је у оквиру манифестације „Зима у Фочи“.

Новинар: Игор


SHARE: