Фочанске планине – оаза природне љепоте и здравља
11.12.2023 | 11:21Маглић, Зеленгора, Љубишња, Волујак, Вучево и други планински масиви Фочу деценијама чине привлачном за љубитеље природе, планинаре и алпинисте са готово свих континената.
На подручју општине пет је врхова који се издижу преко 2000 метара изнад мора, док их у пограничном појасу са Црном Гором и општином Гацко има још на десетине, што представља јединствено природно богатство.
Љепота, разноликост биљног и животињског свијета, атрактивност и географски положај, карактеристике су које фочанске планине чине посебним и привлачним. И сваког ко их једном посјети остављају без даха. Бројна су и планинска језера и ријеке у чијој љепоти подједнако уживају туристи из цијелог свијета.
Да Фоча има јединствене природне љепоте у Босни и Херцеговини, чију посебност чине управо планински масиви који је окружују, оцјењују и у овдашњем ПД „Зеленгора“. Додају и да су врхови испод 2000 метара надморске висине једнако атрактивни и занимљиви. Посебно издвајају Плијеш и плато изнад кањона Таре.
Предсједник ПД „Зеленгора“ Фоча, Срђан Кулић истиче љепоту Зеленгоре као планине приступачне свима. „Лагана је за шетњу, погодна за рекреативце, планинаре и дјецу, доступна свима који се не баве активно планинарењем“, каже Кулић.
Планине су извори хране, кисеоника, воде, чувари екосистема и важан фактор у опстанку и здрављу човјека, напомињу фочански планинари.
У посљедње вријеме, додају, много младих окреће се природи и планинарењу, желећи да упознају љепоте Фоче и открију здрав начин живота.
„Дјеца из основних школа су се укључила у планинарење и видим да им се то допада. Посјета планини је здрава, сам боравак у природи је пуњење неких својих батерија, јачање имунитета. У планини се осјећаш лијепо, угодно, а у већини случајева нема ни телефонског сигнала, па нема ни узнемиравања. Заборави се на свакодневицу, чак ако имаш неке проблеме, у планини се све то заборави и препусти уживању у чистом и здравом амбијенту“, прича предсједник Друштва.
У ПД „Зеленгора“ посебан акценат стављају на укључивање млађих Фочака у планинарење, како би их одвојили од улице и усадили љубав према природи и планини.
Напомињу да их до краја године, чека традиционални успон на Обзир „Стазама Арсенија Арсенића“, и позивају љубитеље планинарења и природе да заједно уживају у амбијенту једног од најљепших дијелова Фоче, платоу Врановине и коти гдје је кањон Таре најдубљи.
За фочанске планине истичу да су привлачне туристима током цијеле године, било да су заљубљеници, алпинисти, спелеолози, ловци, бициклисти или једноставно рекреативци.
Једанаести децембар обиљежава се сваке године као Међународни дан планина. Утемељен је још 2002. године, како би се истакао њихов значај за природу и људе.
Новинар: Владимир Пантовић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com