„Ружичасти октобар“: Превенцијом против рака дојке
14.10.2024 | 13:36Поводом Међународног мјесеца борбе против рака дојке у Фочи је организована подјела информативних летака о значају превенције и раног откривања ове опаке болести. Превентивну акцију организовали су студенти овдашњег Медицинског факултета, Универзитетска болница Фоча и Удружење обољелих од малигних болести „Пркос“.
Указано је на све већи број онколошких пацијената и смањену узрасну границу обољелих у Српској. Међу њима су и обољели од рака дојке, најчешћег малигног обољења жена.
У Универзитетској болници Фоча годишње се лијечи 50 до 60 новообољелих пацијенткиња, каже интерниста-онколог ове здравствене установе Николина Дукић.
Забрињавајуће је, наводи, што је посљедњих година карцином дојке дијагностикован код већег броја млађих жена, у трећој деценији живота.
-У задњих неколико мјесеци имамо младе пацијенткиње са карциномом дојке које се јављају у метастатској фази болести, у стадијуму четири. Та чињеница нам сигнализира да смо негдје заказали ми, или уопште као народ у раном откривању карцинома дојке-рекла је Дукићева.
Дукићева је указала на важност редовних љекарских прегледа и да су управо жене прва иницијална карика у раном откривању болести.
-Што се тиче раног откривања карцинома дојке приоритет је скрининг у виду мамографије. Прва мамографија у четрдесетој години живота, а потом сваке двије године за здраве жене. За оне под посебним ризиком имамо и посебан ритам јављања на ултразвучне и мамографске прегледе-рекла је Дукићева.
Поводом „Ружичастог октобра“ Универзитетска болница Фоча у посљедње двије седмице мјесеца посвећеног борби против рака дојке организоваће бесплатну мамографију и ултразвучне прегледе дојке.
-Само са упутницама пацијенткиње су ослобођене плаћања партиципације и уопште нема листе чекања. Листа чекања не постоји ни мимо ове двије седмице, али су ослобођене партиципације, јер у овом периоду више апелујемо да се јаве-рекла је Дукићева која је и замјеник директора УБ Фоча.
Научено на Медицинском факултету са грађанима Фоче подијелили су и студенти окупљени у Комитет за међународну размјену студената медицине Републике Српске (Самсик).
-Важно је да знају да треба редовно да се контролишу. Самопрегледе можемо да радимо код куће без проблема и чим се напипа нека квржица или нешто слично требало би отићи код љекара и провјерити. Из простог разлога што то најчешће није рак, али често може бити битан фактор-рекла је локални координатор Самсик-а Зорана Љубић.
Поручено је да, уз савремену терапију, само рано и правовремено откривање карцинома гарантује успјех у лијечењу болести. Све касније дијагностиковање смањује проценат излијечења.
Новинар: Дејан Мандић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com