Благојевићева књига као хроника образовања
28.03.2025 | 10:20
„Воља дринског ветра“ је зборник есеја који се може читати и као биографија аутора и као биографија о људима са којима је сарађивао. Из те двије перспективе добија се цјеловита слика нашег друштва, речено је на представљању књиге Радивоја Благојевића које је одржано у Центру за културу и информисање.
Радивоје Благојевић, рођени је Фочак, професор социологије који је радни вијек провео у просвјети. У дугогодишњој каријери радио је са бројним директорима школа чије је портрете осликао у књизи „Воља дринског ветра“. У овом издању нису изостављени ни лирски описи родног краја и сјећања на дринску долину.
Професор Универзитета у Нишу Горан Максимовић рекао је да се ради о специфичном рукопису у коме су описани руководиоци и директори образовних установа од осамдесетих година прошлог вијека до данас.
-Та слика није нимало весела и показује да се не налазимо случајно у стању у коме се налазимо. Углавном су то слични профили кадрова јер партократски режим из доба социјалистичког самоуправљања се не разликује много од каснијих и данашњих партократских режима. По дефиницији, постављани су људи који су били партијски комесари. Ријетко се дешавало да им промакне неко озбиљан ко је у одређеном тренутку унаприједио живот и рад једне школе, подигао колектив и успоставио квалитетније међуљудске односе – рекао је Максимовић. Додаје да књига, поред друштвене, има и другу димензију, биографску црту у којој су записи о дјетињству, мајци, оцу, дједу, поријеклу и Дрини.
-Није случајно да се на почетку књиге налази један Монтењов есеј који отприлике гласи: „Гдје год да кренете, ако не знате гдје путујете, ниједан вас вјетар неће одвести на праву адресу – навео је Максимовић.
Од првих професорских корака Благојевић пише и књига је резултат опредијељености да се забиљеже токови образовања посљедњих деценија.
-Када се говори о портретима директора, то је на неки начин једна хроника образовања. Они су најодговорнији или би бар требали бити за ту област. Многи од њих нису положили на томе – рекао је аутор.
Благојевић је покренуо и уређивао више школских часописа. Посљедњу деценију уређује часопис професора и ученика „Огледало“, који окупља сараднике од Ријеке до Цетиња и од Суботице до Ниша.
О књизи је говорио и професор социологије Дражен Павлица.
Новинар: Владимир Пантовић
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com