Header
КУЛТУРА

Мајске свечаности: Игром и пјесмом спојили српски фолклор и индијску традицију

25.05.2025 | 12:29
Мајске свечаности: Игром и пјесмом спојили српски фолклор и индијску традицију

Концертом народних игара и пјесама Културно-умјетничко друштво „Фоча“ заједно са студентима овдашњих факултета увеличало је Мајске свечаности. Осим у најљепшим кореографијама српског фолклора, публика је уживала и у егзотичним плесовима које су на фочанску позорницу донијели будући љекари са индијског потконтинента.

Играма из Јасенице, Ниша, Мачве и Лесковца, те македонском кореогорафијом „Водарке“ Фочаци су још једном показали да су одани и посвећени чувари богатог културног насљеђа српског народа.

У једноипочасовном програму играчко умијеће представило је око 150  фолклораша.

-Представили смо се са више фолклорних секција, од најмлађег ансамбла дјеце која имају четири, пет година до нашег првог ансамбла. Са нама су вечерас и студенти из Индије и драго нам је да смо се спојили, да свако покаже своју традицију и културу-рекао је члан управе фочанског КУД-а Саша Станић.

Живахне игре из Мачве које приказују свакодневни живот и обичаје овог краја, нарочито у дане сјетве и жетве, извела је студентска секција КУД-а Фоча.

-То је веома лијепа кореографија коју смо спремали дужи период, вјежбајући свакодневно по два до три часа. То је интересантан процес и драго ми је да поред учења имамо времена за ваннаставне активности-рекао је студент треће године медицине на енглеском језику Нино Белан.

Бројна публика у Градској дворани аплаузом је наградила и плесне вјештине четворо студената из Индије.

-Плесао сам Бангру, традиционални плес из Панџаба, покрајине на сјеверу Индије. Иако сам наступио сам, уобичајено је да га плеше 10 до 12 људи. Бангру је изузетно популаран у Индији, истовремено и традиционалан и модеран, а изводи се у посебним приликама, попут вјенчања. Моје колегинице су плесале и један енергичан плес карактеристичан за југ Индије. За нас је ово велико искуство-рекао је Амриндер Синг Бинајак, студент Медицинског Факултета у Фочи.

Сплет дјечијих игара извели су најмлађи чувари српске традиције и обичаја. Добро су увјежбали пет кореографија.

-Имају вољу и жељу, са дјецом само треба радити и резултати ће бити најбољи. Седмично имамo по двије дјечије пробе, вјежбамо игре из свих крајева, а ријеч је о корацима прилагођеним њиховом узрасту. Углавном су то бочне кретње, кретње напријед, назад, окрети око осе, окрети у паровима и слично-рекла је  стручни руководилац дјечијих ансамбала КУД-а „Фоча“ Ана Симовић.

Наступио је и хор студентата Медицинског факултета у Фочи окупљених у Удружење „Санус медикус“.

 

 

Новинар: Дејан Мандић


SHARE: