Header
ДРУШТВО

Ратни војни инвалиди Српске обиљежили свој дан

10.09.2025 | 14:26
Ратни војни инвалиди Српске обиљежили свој дан

Полагањем цвијећа и паљењем свијећа на Централном споменику у Фочи и парастосом погинулим борцима и цивилима у Храму Светог Саве обиљежен је Дан ратних војних инвалида РС. Централно обиљежавање у Републици Српској почело је синоћном промоцијом књиге „Крвава граница“, Драгутина Димчевског.

У Републици Српској регистровано је око 34.000 ратних војних инвалида. Своја права остварују од данашњег дана 1993. године и настоје да их унаприједе и побољшају.

Релативно су задовољни својим статусом и остваривањем законски гарантованих права. Траже усклађивање инвалидске основице са просјечном платом у Републици Српској. Поручено је то са Централног обиљежавања Дана ратних војних инвалида РС које је одржано у Фочи.

Предсједник Скупштине Савеза ратних војних инвалида РС Миломир Ећимовић каже да је постигнут одређени напредак у материјалном статусу, здравственој заштити и стамбеном збрињавању.

„Међутим, увијек може боље. Као савез, настојимо да у разговорима са Владом Српске и надлежним министарством предлажемо измјене правилника и очекујемо доношења новог закона о правима бораца. То радимо да бисмо унаприједили наша права, од материјалног статуса до ортопедских помагала“, рекао је Ећимовић.

Додаје да се број инвалида смањује сваким даном, због лошег здравственог стања узрокованим рањавањима али и због старости.

Фочанско удружење РВИ броји око  240 чланова. Предсједник Драган Милановић изражава задовољство остваривањем појединих права.

„Августовска пензија ће бити повећана за десет одсто, борачки додатак иде пола марке по мјесецу и то су права за која се боримо годинама. Инсистирамо да основица за инвалиднину буде као просјек плате из протекле године и онда не бисмо имали никаквих проблема“, мишљења је Милановић.

Указује на важност сталног подсјећања на значај и допринос борачке популације за стварање и постојање Републике Српске.

„То је врло значајно и увијек напомињемо да подржавамо актуелну власт ко је год представља и Владу јер ако нестане Републике Српске неће бити ни нас“, додаје Милановић.

Обиљежавању Дана ратних војних инвалида Републике Српске претходило је представљање књиге „Крвава граница“, аутора Драгутина Димчевског, учесника Битке на Кошарама. То је хроника дешавања од првог до задњег дана једне од највећих битака у новијој српској историји. О књизи је, поред аутора, говорио  потпоручник Петар Мишић. Каже да је то документ који говори о агресији на Србију током 1998. и 1999. године.

„Такве књиге су дио чувања традиције сјећања и захваљујући њима ми чувамо успомену на погинуле саборце али и на временски период који је оставио велике трагове на цијелу популацију. Књига је писана на основу официрске биљежнице што значи да је апсолутно вјеродостојна, приказује како учеснике, тако и догађаје из тог периода. Морам напоменути да је 108 бораца погинуло на Кошарама чији је просјек година 25. Осјећам велику част да о књизи и тим догађајима говорим у Републици Српској која је сачувала српство, гдје је дата огромна жртва и гдје има стотине Кошара“, наглашава Мишић.

 

„Крваву границу“ Димчевски је написао прије двије године и, како каже, то је збирка идентично пресликаних догађаја са терена, настала на основу ратног дневника који је водио од 9. априла до 14. јуна 1999, колико је трајала битка.

„Књигу сам написао да бих подигао спомен-обиљежје онима који су дали живот за одбрану отаџбине. Ми веома слабо памтимо. У књизи нема ништа измишљено и она открива истините детаље. Наша јавност у том периоду није била у потпуности упозната са догађајима. Ми смо чак и 1998. имали стотине граничних инцидената и све су то били атаци и агресорски чинови на нашу земљу“, подсјетио је аутор.

Димчевски је командовао 53. Граничним батаљоном Војске Савезне републике Југославије. Припрема друго, допуњено издање ове књиге.

Дан ратних војних инвалида Републике Српске установљен је као знак сјећања на 10. септембар 1993. када је Народна скупштина Републике Српске усвојила Закон о правима ове категорије бораца.

Савез РВИ овај датум потврдио је 2018. године.

Новинар: Владимир Пантовић


SHARE: