Header
ДРУШТВО

Полиција у превентивној кампањи „Оружје не штити, оружје убија“

23.05.2026 | 10:47
Полиција у превентивној кампањи „Оружје не штити, оружје убија“

Полицијска управа Фоча укључена је у овогодишњу превентивну кампању Министарства унутрашњих послова Републике Српске „Оружје не штити, оружје убија“, с циљем подизања свијести код дјеце и младих о опасностима које носи употреба ватреног оружја. Кроз едукативна предавања за основце и средњошколце, полицијски службеници указују на ризике неправилног руковања оружјем, али и на трагичне посљедице које су забиљежене у пракси.

Предавања су до краја маја планирана у основним школама „Свети Сава“ и „Веселин Маслеша“, као и у Средњошколском центру у Фочи.

Ученици имају прилику да од полицијских службеника сазнају како поступити у случају проналаска ватреног оружја, коме пријавити такав случај и на који начин избјећи нежељене посљедице.

Повећање укупне безбједности грађана циљ је којем се тежи, поручују из полиције.

„За све који пронађу било какву врсту оружја, нарочито минско-експлозивна средства или војно наоружање, најважнији савјет је да одмах позову бесплатан број 122 и полиција ће одмах реаговати и изаћи на терен“, рекао је замјеник командира Полицијске станице Фоча Ђорђе Елек, гостујући у Јутарњем програму Радио Фоче.

Полицијски службеници кампањом покушавају да подигну свијест и код грађана који легално посједују оружје да оно буде што даље од дјеце, да га на што стручнији и законит начин складиште, чувају и користе.

Ватрено оружје и муниција морају се чувати одвојено, закључани у сефовима, металним ормарима или посебним касетама, скривеним од дјеце, основне су безбједносне смјернице.

„То је најисправнији и најбезбједнији начин држања легалног оружја. Сви би требало да размисле о могућим посљедицама и придржавају се Закона о оружју и муницији, посебно дијела који се односи на чување оружја у одговарајућим сефовима и под кључем“, рекао је Елек.

Из полиције су позвали грађане да пријаве и предају нелегално оружје, те им се обрате, умјесто да га одлажу на јавним и другим мјестима гдје ће угрозити животе пролазника и дјеце. Подсјећају и на трајну законску амнестију за све који оружје предају добровољно.

„Предвиђено је да свако лице које посједује оружје, муницију, минско-експлозивна средства и друго наоружање забрањено законом кривично не одговара ако га добровољно преда. Било које оружје да посједују, легално или илегално, грађани могу предати у Полицијској станици, гдје ће се са њим поступити на адекватан начин. У коначници такво оружје биће уништено“, рекао је Елек.

Превентивна кампања „Оружје не штити, оружје убија“ траје до 29. маја.

Новинар: Дејан Мандић


SHARE: