Srednjoškolski centar dobio mali amfiteatar
03.03.2016 | 00:00
U Srednjoškolskom centru Foča, dio prostora, koji se nije koristio, renoviran je i pretvoren u mali amfiteatar za izvođenje dramskih predstava, projekciju filmova i organizaciju raznih vidova vannastavnih aktivnosti.
Renoviranje ovog prostra koštalo je oko 15.000 KM, a dio je projekta prekogranične saradnje Srednjošlskog centra iz Foče i Srednje mješovite škole „17. septembar“ iz Žabljaka u Crnoj Gori, koji se finansira iz Ipa fondova EU. Direktor Srednjoškolkog centra Borka Kovač kaže da će, između ostalog, prostorija služiti i za organizovanje večeri poezije i radionica različitog tipa. „ Drugi dio ovog neobičnog prostora može poslužiti za „okrugle stolove“, manje konferencijske sastanke, te za manji internet kafe, gdje učenici mogu da vježbaju na računarima i prave školske novine“, rekla je Kovačeva.
Ona je napomenula da je, uz ovu prostoriju, škola dobila novu računarsku opremu, dio audio i video opreme, kancelarijski materijal, te opremu i materijal za radionice i pozorišne predstave. U okviru ovog projekta, koji je počeo u julu prošle godine i koji traje 12 mjeseci, učenici dvije škole obilaze prirodna staništa, prikupljajući podatke u vidu fotografija i video zapisa o ugroženim vrstama. Od planiranih šest posjeta prirodnim staništima, do sada su realizovane četiri- po dvije u Foči i Žabljaku. Učenici fočanske Gimnazije Andrea Pavlović i Strahinja Puhalo pričaju da su u Foči, sa drugarima iz Žabljaka, posjetili Nacionalni park „Sutjeska“ i Pješčane piramide, dok su u Žabljaku boravili u Nacionalnom parku „Durmitor“. „ Bili smo i u Sarajevu u Zemaljskom prirodnjačkom muzeju, a i na Žabljaku smo posjetili njihov prirodnjački muzej. Stvorili smo dosta dobrih prijateljstava sa učenicima iz Crne Gore“, rekla je Andrea.
Koordinator projekta, profesor engleskog jezika Marijana Ostović objasnila je da učenici ucrtavaju lokacije staništa ugroženih vrsta u mape, koje su napravili u prethodnom projektu, a u koje su ucrtane lokacije kulturno-istorijskih spomenika Foče i Žabljaka. Kao prateća aktivnost projekta, održano je kviz takmičenje učenika iz Foče i Žabljaka. Igor Čančar je jedan od učenika koji je pripremao kviz. „ Takmičili smo se u više oblasti- geografija, istorija, kultura. Mi se družimo i van projekta i sve ovo nam je veoma korisno“, rekao je Igor.
U narednom periodu planirani su festivali nauke i sporta, pozorišne predstave, likovna kolonija, škola fotografije, izložbe slika i fotografija i radionice o inkluziji, a u aktivnosti će biti uključena i djeca sa posebnim potrebama. Škole iz Foče i Žabljaka sarađuju još od 2013. godine i ovo im je drugi prekogranični projekat, a njegova vrijednost je 182.000 evra.
Новинар: Игор
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено, али уз обавезно навођење извора и уз постављање линка на www.radiofoca.com